על הספר - מחשבות על יד החייםבתפריט זה תמצאו קורס וירטואלי בכירולוגיה. בכל נושא אביא דוגמאות ואיורים, חלקם הגדול מהספר שלי, "מחשבות על יד החיים". שאלות ייענו בשמחה בעמוד הפייסבוק שלי "כלים - לאבחון, לטיפול ולתרגול עצמי". המעונינים להעמיק בתחום זה מוזמנים להרשם בטופס שבתחתית הדף ואעביר להם מידע על מאמרים חדשים שאעלה, שיעורי וידיאו ועוד.

כאן אלמד את מפת היד וקריאתה. השיטה שלי היא הוליסטית – אין תחום בחיים שאינו מדובר בקורס, בידיים ניתן לראות הכול בהתאם להתמחות המאבחן. האבחון פתוח – לא צריך לזכור את המשמעויות של הצורות השונות של היד הקווים או הגבעות – צריך להבין אותן – מי שמבין לא ישכח לעולם. לימוד המפה הבסיסית ודרכה את כל הסימנים מאפשר גמישות באבחון ובהבחנות, מאפשר לתלמיד לצאת לדרכו המקצועית כשהוא מצויד בכלים להבין כל סימן גם אם מעולם לא ראה אותו קודם.

החומר יועבר בסיוע שקופיות ואמצעים ממוחשבים, חלק מהשיעורים יועברו בוידאו ולכל שיעור יהיה גם חומר כתוב להרחבה והעמקה בתחומים המדוברים בו.

בבחינת גודל כף-היד, חשוב לקחת בחשבון מאפיינים מסוימים: יש לבדוק את גודל כף-היד, משורש כף היד ועד האמה, ביחס לגופו של האדם, בידיעה שידי גברים גדולות בדרך-כלל מידי נשים. יש קושי לקבוע אם כף-היד גדולה או קטנה ביחס לגוף. טבלאות שמופיעות בספרים לא תמיד תואמות את המציאות. לכן אני מציעה ללמוד "לראות" את הפרופורציות וכן להביא בחשבון כי מאפייני כף-יד קטנה זהים למאפייני אדם "קטן", ולהפך. כך למשל, כף-ידו של אדם נמוך תחשב, ברוב המקרים, לכף-יד קטנה. מקרים שבהם בולט לעין שכף-היד אינה מתאימה בגודלה למידות הגוף – כלומר, אדם נמוך בעל ידיים ארוכות – הם מקרים בולטים וקלים לזיהוי. מובן שרוב האנשים הם בעלי כף-יד באורך בינוני.

בגיל ההתבגרות, לדוגמא, כף-היד נראית גדולה יותר ביחס לגוף – נתון זה מתמתן עם הזמן. למעשה, חלק מהמאפיינים של גיל ההתבגרות דומים למאפייני היד הגדולה – סירבול בתנועה ותחושת גולמניות, לצד ניסיון להבין ולהגדיר, להיות בוגר ורציונלי.

במהלך ההתבגרות עוברת כף-היד ממידות קצרות לארוכות. שינוי זה מקביל לתהליך ההתבגרות הנפשי ומשקף את התפתחות הרציונליזציה והיכולת לפרוט את החוויות הרגשיות לפרטים וכן את היכולת להפריד בין ההתרחשות הפנימית למציאות החיצונית. החשיבה המיוחסת ליד קטנה מתאימה יותר לצורת החשיבה של ילד, ואילו יד גדולה מתאימה לצורת החשיבה של אדם בוגר. זוהי הכללה גסה וצריך לבחון כל מקרה באופן ספציפי. למרות זאת, ניתן לשייך את גודל כף-היד לתהליך ההבשלה הרגשי שאדם עבר. כלומר, אפשר שמסיבות כלשהן נשאר בעל כף-היד הקטנה ברמה רגשית ילדותית כשהוא משתמש במאפייניו של ילד, כפי שאפשר שהתבגרותו של בעל כף-היד הגדולה היתה מהירה, אולי מהירה מדי. בפרק זה אעמוד על מאפייני האישיות שעולים מתוך קריטריון זה וכיצד הם מתבטאים בחיי היום-יום. מובן שאתייחס בעיקר אל מצבים קיצוניים, ולא אייחס לכל כף-יד גדולה את כל התכונות שאתאר. למרבית האנשים יש כמובן כף-יד בגודל ממוצע שניתן למקם בין שני הקצוות.

כף-יד גדולה

בעל כף-יד גדולה הוא אדם יסודי, רציונלי, חושב לפרטי פרטים, זקוק להוראות ברורות, איטי, ומסורבל. אורך זמן עד שהוא תופש רעיון, אבל כשזה קורה הוא תופש באופן נכון ובמדויק. לכן בעבודה חדשה יתקשה לתפוש את הנהלים, אבל לאחר מכן יעמיק בעבודתו ועל-פי-רוב יבצע היטב את משימותיו. כאשר כף-היד מאוד גדולה, יש להתייחס לכך בהכוונה המקצועית כיוון שאדם זה מתקשה בעבודות שבהן נדרשת זריזות ובעבודות שאין בהן שיגרה ברורה. בעל כף-יד גדולה מצויד בשיקול דעת ובהיגיון והתנהגותו מרוסנת ונמצאת בשליטה. כאשר אדם זה נדרש לעשייה זריזה, הוא עלול להתבלבל, בעיקר אם אין לו הוראות מספיק ברורות. גם לחצים ועודף פרטים עלולים לשתק אותו. למשל, מזכירה בעלת כף-יד גדולה בודקת את עצמה פעמים רבות והתפוקה שלה קטנה מתפוקה של מזכירה בעלת כף-יד קטנה, אבל איכות עבודתה מעמיקה יותר וסביר שתטעה פחות. לעיתים נראה בעל כף-היד הגדולה כנטול יוזמה ואולי אף כ"מחליק" מעליו סמכויות, בעוד שלמעשה אין לו נטייה לזלזל אך אם לא אומרים לו בברור מה נדרש ממנו, הוא עלול לוותר על הפעולה. צריך לזכור שכאשר הוא נוטל על עצמו אחריות הוא עושה זאת באופן מתוכנן ויסודי.

לבעל כף-היד הגדולה סבלנות ויכולת להתעמק בפרטים, אך לעיתים מתקשה לתפוש את הכולל. בנקודה זו הוא נקלע למתח פנימי ומאבד את מנוחתו. בניגוד לו, בעל כף-יד קטנה שנדרש לטפל בפרטים, נקלע למצב של חוסר שקט. מצאתי כי לבעלי כף-היד הגדולה יש ממון רב יותר בדרך-כלל וזאת כיוון שהם צוברים אותו. לעומתם, לבעלי כף-היד הקטנה כישרון "לעשות" כסף, ובמרבית המקרים אף יותר מבעלי כף-היד הגדולה, אך הכסף "מתעופף" מידם, כי למרות שהם אוהבים כסף הם אוהבים יותר את המתח הנשמר כשהוא אינו בידם.

בעל כף-היד הגדולה מתקשה להשקיע בלימודים אבל הוא מחפה על כך בהבנה טובה ובזכירת הפרטים. הדבר נובע מהקושי בהתמדה, ואולי גם ממוטיבציה נמוכה. בכף-יד גדולה ובשרנית תעלם בעיית המוטיבציה וההשקעה, היא תתבטא בכף-יד גדולה וגרמית או חיוורת. למרות זאת אציין כי בעל כף-היד הגדולה יצליח בלימודים אקדמיים בזכות עניינו במחקר, והיכולת ללמוד ולהעמיק בחומר הנלמד. לכן מומלץ כי יבחר במסלול לימודים ארוך שגישתו פילוסופית.

מומלץ לבעל כף-היד הגדולה להתמחות בתחום ספציפי. חשוב לציין כי הוא אינו מצטיין בעבודה תחת לחץ (מובן, כי יש מאפיינים שיסתרו פרט זה כמו זרת גבוהה או אינסטינקט חיים בולט אשר יפורטו בהמשך) לכן, בתחום הרפואה למשל, לא מומלץ שיתמחו בריפוי הדורש עבודה תחת-לחץ כגון כירורגיה או מיון. לעיתים, כאשר הנושאים רבים ואינם מצייתים לשיטה מסודרת הוא עלול ללכת לאיבוד בתוך בליל הפרטים, הניירת והניואנסים ומרוב עצים לא יראה את היער ויסטה מהעיקר. אחדד כי רבים מבעלי היד הגדולה יצליחו בלימודים, אך ישיגו הישגים נמוכים יותר בפרקטיקה שלהם. בתחום המוסיקה, לאדם בעל כף-יד גדולה מתאימה מוסיקה המנוגנת מתוך האינטלקט. למרות הסירבול שמיוחס להם, מי שכף-ידו אינה מאוד גדולה או שנראה בה איכויות מאזנות כגון בשרנות והתנגדות בטונוס, הוא טיפוס דינמי, ואף ספורטיבי.

בעל כף-היד הגדולה עבר תהליך התבגרות מהיר. הוא פיתח את יכולתו החשיבתית על חשבון החוויה הרגשית ולכן, למשל, בשיחזור טראומה הוא זוכר את פרטי האירוע אך חסרה לו היכולת לשחזר את החוויה הרגשית. לעיתים חסר הזיהוי של עצמו בתוך החוויה, כלומר הוא מרגיש כאילו זה קרה למישהו אחר. אפיון זה ניתן לזהות בדיבור, כיוון שפעמים רבות ה"אני" נעדר משפתו, למשל בהתייחסות לאני בגוף שני: "תראה, אתה לא יכול, כשאתה מרגיש...". ברוב המיקרים הוא זוכר את החוויה, ובפירוט רב, אבל ללא האני. הזיכרון במקרה זה קשור לכמות הקווים, ככל שיש יותר קווים הזיכרון יותר מפותח. בעל כף-היד הגדולה התבגר בטרם חווה את ילדותו ולכן נחפש את הסיבה לכך ונבדוק האם הסביבה התייחסה אליו כאל בוגר טרם בשלותו.

כף-יד קטנה

כף-יד קטנה מהממוצע או גדולה מהממוצע מעידה, בשני המקרים, על תהליך התבגרות מהיר, אבל כל כף-יד מסמנת פגיעה אחרת. בעל כף-היד הקטנה הוא פעמים רבות אדם שלא קיבל אישור ותמיכה לתהליך הרציונליזציה ולכן נותר עם יכולת חוויה רגשית, עוצמתית וטוטאלית, אך בלי יכולת לעבד את הרגשות ועקב כך גם ללא יכולת להתמודד עימם. הוא נוטה להיפגע, אך מתקשה להסביר ממה הפגיעה נובעת. בעל כף-היד הקטנה כואב את הכאב, אך אינו מסוגל לשחזר את הפרטים. פעמים רבות הוא אוטם את עצמו מפאת העוצמה של רגשותיו. אז הוא נותר ילדותי בהתמודדותו עם תחומים שונים בחיים.

כף-יד קטנה מעידה על אדם שרואה את החיים ראייה גלובלית, מהיר מחשבה ובעל תפישה כוללת ומעגלית. הוא אדם זריז, נמרץ, ההספק שלו רב כיוון שהוא עושה דברים מהר אך לא תמיד בהקפדה. חסרה לו יסודיות, וירידה לפרטים. בדרך-כלל ניכרת בו חוסר סבלנות. הוא מתחיל לעבוד לפני שבחן את כל המידע שעומד לרשותו. הוא יגיד מייד "הבנתי, הבנתי" למרות שטרם הקשיב לכל הנאמר.

לבעל כף-היד הקטנה דרושים ראשי פרקים כדי לעבד חומר לימוד רב, בעוד שלבעל כף-היד הגדולה דרושים דווקא הפרטים, כדי שיארגן בעצמו את החומר בראשי פרקים. בדרך-כלל יהיה שקדן מבעל כף-היד הגדולה למרות התזזית שבו. מומלץ לו לעבוד במקביל ללימודיו, ובלימודיו מומלץ לו ללמוד כמה תחומים כי כשהוא מתפרש בכמה מישורים במקביל, הוא מצליח בכולם ומשקיע יותר בכל תחום. לעיתים תתגלה בעיה בהבנה (בגלל חוסר בראיית הפרטים), אבל כיוון שהוא מוכשר בהשקעה בלימודיו יקל עליו לחפות על-כך.

בבחירת תחום המקצוע ראוי להמליץ לבעל כף-היד הקטנה על תחום רחב שבעיקרו דורש פחות התמחות ויותר ראייה כוללת, למשל רפואה כללית, ייעוץ ארגוני, עסקים, חינוך (להבדיל מהוראה בתחום ספציפי), וכל התמחות רב-תחומית.

בעל כף-היד הקטנה מביא רגש רב ואינטואיציה לכל תחום, ולכן מתאים לו לעסוק במוסיקה שמבטאת את הרגש. אבל כאשר יבחר בתחום מוסיקלי הדורש הבנה והיגיון, ייבצע זאת באופן ייחודי.

בעבודתו, נמנע בעל כף-היד הקטנה מלהסביר לכפופים לו מה לעשות, ומלחיץ את עמיתיו בגלל חוסר הסבלנות שלו. באופן כללי ניתן לומר כי לחץ מזין אותו. כבר ציינתי כי למרות שקל לו להרוויח ממון הוא "נעלם" ממנו במהרה ולעיתים נדמה שמתח זה עדיף לו חרף החסרון הכספי. אפשר גם שהוא מתייחס בצורה רגשית לכספו ולכן יקנה מתוך דחף, וישקיע מסיבות שנחשבות מגוחכות.

לאדם זה נטייה לא להתעמק בכל הפרטים וכושר לזהות את הדברים החשובים. הוא נוטה לחשוב על דברים גדולים, לעיתים למעלה מיכולת הביצוע שלו. ולכן בעל כף-יד קטנה סובל, על-פי רוב, מתיסכולים, אלא אם כן הוא יודע לנווט את עצמו. הוא אומנם פזיז אך בשוק העסקי נמצא אותו בעמדות בכירות עם אחריות רבה, וזאת מכמה סיבות: ראשית, הוא אמיץ ונוטה ליזום ולפעול למען הרעיונות שלו. שנית, הוא נוטה לזהות את התמונה הכללית ולא נותן לפרטים שוליים לעצור אותו.

לפאב, שעבדתי בו כמלצרית, היו שני בעלים – האחד, בעל כף-יד גדולה והשני, בעל כף-יד קטנה. בשעות העומס נהגו שניהם לסייע למלצריות: בעל כף-היד הקטנה היה מפנה את השולחנות בזריזות וללא שאלות ולאחר שהעבודה בוצעה ביעילות, חוזר למקומו. שותפו, לעומת זאת, היה קם ממקומו, בלחץ מסוים אך באיטיות ושואל: במה אוכל לעזור? היכן שמים את המלח? האם לפנות את הכלים או להשאיר על השולחן? אין זה מקרי ששותפים לעסק שניים, אחד בעל כף-יד גדולה ושני בעל כף-יד קטנה. נתקלתי רבות בתופעה זו, כאשר שותפים משלימים זה את זה בתכונותיהם: האחד יוזם ומתלהב, והשני מתכנן ומרסן.